Konopie

Polskie konopie siewne

Rośliny włókniste takie jak len i konopie były uprawiane w Polsce od wieków. Konopie były wykorzystywane do produkcji tkanin od dziesiątek tysięcy lat, najstarszy fragment tkaniny znaleziony przez archeologów na terenie Mezopotamii pochodzi z ok. roku 8000 przed naszą erą, czyli liczy sobie ok. 10 tysięcy lat. W starożytnych Chinach, Japonii, Polsce uprawiano konopie i wytwarzano z nich zarówno liny, tkaniny czy papier, służyły również jako pożywienie. Przez tysiące lat Polska słynęła z robionych z konopi najlepszych lin okrętowych, w Japonii konopie były powszechnie uprawiane i uznawane za świętą roślinę rodu cesarskiego.

Ponieważ organizm człowieka sam wytwarza kannabinoidy, czyli substancje znajdujące się w konopiach, od zarania dziejów ludzie jedząc siemię konopne czy olej obserwowali zbawienne działanie konopii na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka.

A tak o niezwykłym działaniu konopii mówił bohater trylogii Sienkiwicza, Onufry Zagłoba: „Radziłem mu – mówił – iżby siemię konopne w kieszeni nosił i po trochu spożywał. To tak ci się do tego przyzwyczaił, że teraz coraz to ziarno wyjmie, wrzuci do gęby, rozgryzie, miazgę zje, a łuskwinę wyplunie. W nocy, jak się obudzi, także to czyni. Od tej pory tak mu się dowcip zaostrzył, że i najbliżsi go nie poznają.”

Z konopi można zrobić 25 tysięcy różnych produktów w tym papier i plastik biodegradowalny. Z hektara konopii można wyprodukować cztery razy więcej papieru niż z hektara lasu, a przy tym konopie odrosną po roku, a na odnowienie lasu potrzeba co najmniej 50 lat.