Cannabis sativa

Cannabis sativa w Polsce

Zarówno konopie siewne (włókniste) jak i konopie indyjskie, czyli marihuana to odmiany konopi Cannabis sativa L. Różnią się zawartością substancji psychoaktywnej, tetrahydrocannabinolu (THC) – w konopiach siewnych znajduje się od 0,2% do 1,5% THC, podczas gdy w konopiach indyjskich THC może być 5 – 10% lub więcej.

W Polsce konopie włókniste dopuszczone do uprawiania zawierają do 0,2% THC.

Zawarte w konopiach substancje działające na organizm ludzi i zwierząt nazwane są kannabinoidami. Zalicza się do nich THC oraz inne związki, wśród których najważniejsze to kannabidiol (CBD) i produkt jego rozkładu kannabinol ( CBDN) oraz CBDA. Zarówno w organiźmie ludzi jak i u zwierząt występują dwa rodzaje receptorów kannabinoidowych oznaczonych CB1 i CB2. Receptory CB1 znajdują się głównie w ośrodkowym układzie nerwowym, a receptory CB2 w komórkach układu immunologicznego.

Ponieważ każdy organizm wytwarza własne kannabinoidy (endokannabinoidy), dlatego też pochodzące z konopii, analogiczne związki chemiczne, również wywierają działanie biologiczne na organizm przez receptory CB1 i CB2.

hemp44

Fan magicznej rośliny jaka są konopie i propagator idei słynnego badacza wody Masaru Emoto dotyczącej oczyszczania konpiami terenów skażonych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *